
WSPÓŁPRACA I CENNIK
W naszej pracowni tworzymy wielobranżowe, kompleksowe projekty budowlane. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie określając jego zakres i sporządzając dla Inwestora pełną propozycję współpracy oraz koszt projektu.
ILE KOSZTUJE INDYWIDUALNY PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO?
W naszym biurze projekty domów indywidualnych przygotowywane są od podstaw dla Inwestorów, uwzględniając ich potrzeby, wymagania, warunki na danym terenie, prawo miejscowe oraz budowlane. Wspólnie przechodzimy przez wszystkie etapy projektu budowlanego i pomagamy w uzyskaniu niezbędnych załączników oraz pozwolenia na budowę.
Koszt projektu może różnić się w zależności od skomplikowania, wymagań, terenu oraz zakresu. W naszym biurze ceny za projekt domu indywidualnego zaczynają się 220 zł/m² brutto. Jest to cena za pełen zakres projektu, o którym można przeczytać poniżej. Każdy projekt rozpatrywany jest indywidualnie, zapraszamy do przesłania zapytania. Po krótkim wywiadzie oszacujemy zakres projektu i sporządzimy dokładną indywidualną wycenę.

DOMY DO 150 m²
250 zł/m²
cena projektu indywidualnego domu jednorodzinnego o powierzchni do 150 m² oscyluje w okolicach 250 zł/m² brutto
DOMY POWYŻEJ
150 m²
220 zł/m²
cena projektu indywidualnego domu jednorodzinnego o powierzchni powyżej 150 m² oscyluje w okolicach 220 zł/m² brutto
DOMY NIESTANDARDOWE
INDYWIDUALNIE
Projekty domów bliźniaczych, szeregowych, osiedli. Projekty domów wielopokoleniowych, z lokalem usługowym itp.
ILE KOSZTUJE PROJEKT BUDOWLANY?
To pytanie zadaje sobie każdy Inwestor na początku swojej przygody z inwestycją. Żeby oszacować kwotę, którą będzie trzeba przeznaczyć na projekt należy w pierwszej kolejności określić:
-
funkcję
-
wielkość
-
poziom skomplikowania
-
zakres projektowy
-
zakres formalności prawnych
Po wstępnym wywiadzie można oszacować potrzebny nakład pracy. W zależności od sposobu pracy różnych biur architektonicznych cen projektu najczęściej przedstawiana jest jako koszt za m² projektowanej powierzchni, stawka może być również godzinowa lub całościowa za realizację projektu. W naszej pracowni stosujemy stawki za m². W przypadku domów jednorodzinnych możemy oszacować minimalny koszt, w przypadku innych budynków wyceny zawsze sporządzane są indywidualnie.
ILE KOSZTUJE PROJEKT BUDYNKU HOTELOWEGO?
ILE KOSZTUJE PROJEKT APARTHOTELU?
ILE KOSZTUJE BUDYNEK ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO?
W przypadku budynków przeznaczonych do obsługi ruchu turystycznego lub w celach noclegowych koszt projektu w dużej części zależy od indywidualnych wymagań, w szczególności decyzji, czy obiekt ma podlegać kategoryzacji. Hotel o wyższym standardzie wymagać będzie większych nakładów pracy. Różny typ obiektu noclegowego - zamieszkania zbiorowego wymagać będzie innego przygotowania. Wyceny tego typu obiektów przygotowywane są indywidualnie.
ILE KOSZTUJE PROJEKT REMONTU ELEWACJI ZABYTKU?
ILE KOSZTUJE PROJEKT PRZY ZABYTKU?
Prace przy budynkach zabytkowych ciężko jest jednoznacznie oszacować, dlatego wyceny przygotowywane są indywidualnie. Przy takich budynkach oprócz zakresu planowanych prac ważna jest ranga zabytku i poziom ochrony konserwatorskiej. W zależności od formy ochrony konserwatorskiej zabytku stosowane są różne procedury administracyjne. W różnych przypadkach może się również różnić stopień dokładności i zakres dokumentacji projektowej.

ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZA?
W naszym biurze realizujemy projekty wnętrz. Głównie zajmujemy się wnętrzami budynków, które projektujemy również od strony architektonicznej. Dzięki temu możemy stworzyć spójną całość. Podejmujemy również projekty wnętrz mieszkań i lokali na wynajem.
Cena projektu wnętrza zależy głównie od zakresu i stopnia skomplikowania. Inwestor może wybrać stopień opracowania projektu. Standardowo przyjmujemy pakiety zakresy:
-
Pakiet I - inwentaryzacja i opracowanie układu funkcjonalnego (kilka możliwości z czego wybrany zostaje uszczegółowiony)
-
Pakiet II - Pakiet I + wizualizacje przestrzeni zgodnie z ustaleniami na etapie konsultacji
-
Pakiet III- Pakiet II + rysunki wykonawcze (rzuty posadzek i sufitów, kłady ścian, schematy instalacji itp.)
-
Pakiet IV - Pakiet III + lista zakupowa
Przed każdym projektem określamy potrzebny zakres i sporządzamy indywidualną wycenę. Cena może zależeć od całkowitego metrażu projektowanej przestrzeni oraz lokalizacji. Nadzór autorski i jego zakres do ustalenia - pomagamy w realizacji!

CO POWINIEN ZAWIERAĆ PROJEKT BUDOWLANY?
Forma i zakres projektu budowlanego określona jest w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Projekt ten dzieli się na części:
-
Projekt Zagospodarowania Terenu
-
Projekt Architektoniczno-Budowlany
-
Projekt Techniczny, a w nim: projekt branży konstrukcyjnej, projekt branży sanitarnej, projekt branży elektrycznej.
Do projektu dołączone są stosowne oświadczenia czy załączniki oraz Projektowana charakterystyka energetyczna budynku wraz z analizą możliwości racjonalnego wykorzystania wysokosprawnych alternatywnych systemów zaopatrzenia w energię. Sporządzane przez nas projekty budowlane są bardzo szczegółowe i obejmują większy zakres niż ustawowe minimum. W opracowaniu znajdują się detale budowlane, rysunki zbrojenia, projekt elewacji z uwzględnieniem materiałów, zestawienie stolarki zewnętrznej itp.
W zależności od projektowanego budynku dokumentacja projektowa uzgadniana jest z Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń pożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy czy sanitarno-higienicznych.
Przy projekcie musimy również zadbać o odpowiednie wyposażenie w infrastrukturę techniczną. Może zajść potrzeba wykonania projektu przyłączy sieci zewnętrznych, co również możemy wykonać w zakresie zleconego projektu.
JAK OKREŚLIĆ KOSZT PROJEKTU BUDOWLANEGO?
To ile powinien kosztować projekt i nie tylko, określone zostało w Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. Akt ten w obiegu funkcjonuje już od 2004 roku, będąc aktualizowanym. Wprowadzone w nim zapisy i tabele określają procentowy koszt projektu w stosunku do kosztów budowy oraz skomplikowania prac. Dzięki ustaleniom procentowym sposób określania kosztów jest bieżący w stosunku do zmian cen na rynku.
Niejednokrotnie przy wycenach korzystaliśmy z wytycznych zawartych w rozporządzeniu i sprawdzaliśmy rezultaty przeliczając koszt na potrzebne nakłady pracy i środków. W efekcie ceny projektu były do siebie zbliżone, co oznacza, że tabele z rozporządzenia dają realny przedział cen dla realizacji danego projektu. Wyniki obliczeń na podstawie rozporządzenia mogą oszacować przedział cenowy dla danego projektu. Ceny w różnych biurach projektowych mogą różnić się od siebie w zależności od sposobu pracy, prestiżu pracowni, dostępnych terminów itp. jednak powinny mieścić się w przedziale wskazywanym przez rozporządzenie. Jeśli wycena jest podejrzanie, wielokrotnie zaniżona w stosunku do średnich wyliczeń, to należy dokładnie przeanalizować przyczynę. W szczególności dobrze jest sprawdzić dokładny zakres projektu, czy były wzięte pod uwagę wszystkie etapy, projekty branżowe i zakres tych projektów. Czy wycena uwzględnia odpowiedni nakład pracy, który powinien zostać poświęcony na projekt by został wykonany z odpowiedną dokładnością i w sposób przemyślany. Jakie koszty nie zostały wliczone, a mogą pojawić się w trakcie procesu projektowego. Niestety, koszty pracowni z ekstremalnie niskimi cenami projektów mogą być również osiągnięte ze względu na zaniżanie wynagrodzeń pracowników czy wykorzystywanie nielegalnych oprogramowań, a także posługiwanie się osobami z uprawnieniami budowlanymi do podpisów projektów, które nie brały realnie udziału w procesie projektowym - brak sprawdzenia przez osoby uprawnione z odpowiednią wiedzą.
JAK PROWADZIMY PROCES PROJEKTOWY W NASZEJ PRACOWNI
