Jak wybrać dobrego Architekta?
- Sylwia Rolka
- 31 maj
- 4 minut(y) czytania
Poszukujesz wykonawcy swojego projektu budowlanego? Jak sprawdzić czy wybrany Architekt będzie dobrym wyborem dla Twojej inwestycji? Jak wybrać dobrego Architekta?
Z tego artykułu dowiesz się co warto sprawdzić i o co zapytać przed podjęciem współpracy z wybranym Architektem lub biurem projektowym.

Wybór projektanta dla Twojej inwestycji budowlanej jest niezwykle ważny. Tutaj przeczytasz o tym kto sporządza projekt budowlany. Architekt będzie towarzyszył Inwestorowi podczas całego procesu budowlanego, dlatego tak ważne jest dokonanie dobrego wyboru. Od niego może zależeć powodzenie inwestycji.
Zatem jak dokonać właściwego wyboru i komu powierzyć prace nad projektem budowlanym?
Jak wybrać idealnego Architekta:
Jak sprawdzić Architekta?
Co wyróżnia dobrego Architekta? Jak wybrać dobrego Architekta?
Jak sprawdzić Architekta?
Architekt prowadzący musi posiadać uprawnienia do projektowania, być członkiem Izby Architektów RP i mieć aktualne ubezpieczenie.
Przygotowanie projektu budowlanego najczęściej powierzamy biurom architektonicznym. Nie zawsze jednak właściciel biura lub osoba wyznaczona do kontaktu z Inwestorem jest uprawnionym architektem. W takim przypadku warto dopytać kto będzie przydzielony do sporządzenia projektu i czy będzie on spełniać wszystkie warunki.
Znając już dane osoby prowadzącej projekt możemy zweryfikować czy posiada odpowiednie uprawnienia do projektowania i czy jest czynnym członkiem Izby Architektów RP. Każdy uprawniony Architekt posiada numer uprawnień, który ułatwia weryfikację. W tym celu warto skorzystać z systemu (e-CRUB) lub w wyszukiwarce na stronie internetowej Izby Architektów RP.
Równolegle warto sprawdzić opinie na temat pracowni architektonicznej lub wybranego Architekta. Projektanci najczęściej posiadają profil firmy w Google ale również na portalach typu oferteo lub fixly, gdzie Inwestorzy poszukują wykonawców dla swoich zleceń.
O co pytać Architekta na pierwszym spotkaniu?
Jeśli już zweryfikujemy kompetencje zawodowe nadchodzi czas zapoznania się. Najlepszym sposobem jest spotkanie w cztery oczy. Często jednak Inwestorzy mając ograniczoną ilość czasu decydują się na spotkanie online. O czym warto porozmawiać na takim spotkaniu i o co zapytać?
Jak znaleźć kreatywnego Architekta?
Wybierając projektanta do naszego budynku, szczególnie przy projektach indywidualnych ważne jest, by umiał on trafić w nasz gust i wyczucie estetyki. Oczekujemy, by budynek odzwierciedlał nasz charakter ale również styl, który nam odpowiada. W tym celu warto zapoznać się z portfolio Architekta. Najczęściej projekty umieszczane są na stronach internetowych pracowni lub w socialmediach. Możemy również poprosić projektanta o przygotowanie kilku wcześniejszych swoich realizacji na spotkanie, właśnie w tym stylu w kierunku którego chcielibyśmy podążać. Warto jest również wziąć pod uwagę, że wcześniej sporządzane projekty były realizowane na zlecenie innych Inwestorów. Architekt mógł wprowadzić do nich pewne założenia, na których im zależało, a nie koniecznie byłby one zgodne z jego wizją. Warto porozmawiać o tym z projektantem, daje nam to również informacje o tym, czy słucha on sugestii Inwestorów i reaguje na ich potrzeby.
Oprócz pięknych zdjęć i wizualizacji warto również zapoznać się z układami funkcjonalnymi projektów które tworzył Architekt. Z jakich rozwiązań korzysta, czy są funkcjonalne, czy za przyjętymi rozwiązaniami idzie większy zamysł. Również warto zapytać, w jaki sposób dany układ dostosowany został do zaleceń Inwestorów i jakie czynniki wpłynęły na takie rozwiązania. Pozwoli nam to ocenić, czy projektant analizuje przekazane przez Inwestorów wytyczne i w jaki sposób zostają odwzorowane w projekcie.

Jak wygląda współpraca z Architektem?
Podczas wyboru Architekta do naszego projektu bardzo ważne jest by dowiedzieć się jak przebiega współpraca. Każdy Projektant lub biuro projektowe mogą mieć różne polityki z tym związane. Ważne, by upewnić się, czy ten zakres i sposób jest dla nas odpowiedni.
W pierwszej kolejności warto upewnić się co do samego zakresu projektu. Czy nasze zlecenie będzie zawierało wszystkie części projektu czyli kompletny projekt budowlany. Warto zapytać jakie dodatkowe materiały lub dokumenty będą do załatwienia po stronie Inwestora. Do projektu potrzebny jest szereg załączników, wiele z nich należy załatwić w odpowiednim urzędzie. Dobrze jest zapytać Architekta czy jest to zakres, którym się zajmuje, czy pomaga przy zdobyciu tych dokumentów, a może pozostawia wszystko do załatwienia przez Inwestora. W reszcie, bardzo ważnym pytaniem jest, czy występuje on w Naszym imieniu z wnioskiem o pozwolenie na budowę i przeprowadza ten proces urzędowy.
Następną ważną kwestią jest przebieg procesu projektowego i to w jaki sposób Inwestor bierze w nim udział? Czy przewidziane są spotkania lub konsultacje i w jakiej ilości? Jak odbywa się kontakt z Architektem prowadzącym? W jaki sposób przedstawiane są poszczególne etapy projektu i czy Projektant zobowiązany jest terminami? Jest to szereg pytań, które warto zadać, by współpraca przebiegała sprawnie.
Przed podjęciem współpracy warto również zapytać o umowę z Architektem, która zawrze wszystkie ustalenia, określi terminy, sposób współpracy oraz wynagrodzenie. Tworzenie projektu budowlanego jest długim procesem, w którym mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Warto na taka ewentualność mieć jasno określone zasady zabezpieczające obie strony.
Co wyróżnia dobrego Architekta? Jak wybrać dobrego Architekta?
Niewątpliwie każdy do współpracy poszukiwać będzie dobrego Architekta, ale jak go rozpoznać? Przede wszystkim dobry Projektant potrafi słuchać i odpowiadać na potrzeby Inwestora. To podstawa udanej współpracy. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy Architekt jest zaangażowany i odpowiada na nasze sugestie ciekawymi rozwiązaniami. Niezwykle istotny jest również dobry kontakt, odpowiadanie na maile oraz odbieranie telefonów może wydać się błahe, jednak przy długiej współpracy może oszczędzić wielu stresów.
Najlepszym sposobem by dowiedzieć się, czy wybrany Architekt jest odpowiedni do współpracy jest spotkanie i rozmowa. Zapraszamy do kontaktu z ROLKA - Pracownia Architektury, do rozmowy telefonicznej i na spotkanie w naszym biurze. Chętnie przedstawimy się osobiście!
Ile kosztuje wizyta u Architekta?
O koszty spotkania warto zapytać bezpośrednio w wybranym biurze projektowym lub Projektanta. Najczęściej wizyta zapoznawcza nie jest płatna. Jednak jeśli chodzi o konsultacje w sprawie naszego projektu lub o poradę w kwestiach nieruchomości, to taka usługa może zostać wyceniona.
Jeśli szukamy wykonawcy naszego projektu budowlanego to warto zapytać o dokładną wycenę takich prac projektowych. Przy porównywaniu ofert warto wziąć pod uwagę proponowany zakres. Jeśli mamy co do niego wątpliwości to warto dopytać i poprosić o uszczegółowienie oferty.
W naszej pracowni spotkanie zapoznawcze jest darmowe, nie pobieramy również opłat za sporządzenie oferty. Wstępna, szacowana cena za projekt budowlany domu jednorodzinnego podana jest na oficjalnej stronie. Jednak dokładna wycena następuje po zapoznaniu się z zakresem projektu. Zapraszamy do kontaktu!
Comentarios